Amedeo e-shop - Nakupujte snadněji...Akce

Evidence tržeb míří do sněmovny

Vláda dne 3.6.2015 schválila zákon o elektronické evidenci tržeb a poslala ho do parlamentu. Pokud zákon projde, budou muset být všechny restaurace a hotely od příštího roku připojené k internetu a posílat všechny účtenky elektronicky daňové správě. A za tři měsíce po nich se do evidence povinně zapojí i maloobchody a velkoobchody. Největší spory se vedou o to, kdo bude do evidence spadat a na koho se vztahovat nebude. Výjimek bude jen pár: banky, poštovní služby, pojišťovny, školní jídelny, veřejné toalety, prodejní automaty či prodej jízdenek v prostředcích veřejné dopravy.

Všechny ostatní druhy podnikání budou do evidence spadat, ale zapojí se postupně. O výjimku nejhlasitěji usilovali řemeslníci, ale ani ti neunikli - jen se na ně nebude vztahovat už od příštího roku.

Kompenzací pro restaurace má být snížení sazby daně z přidané hodnoty na jídlo (ne alkohol) z 21% na 15%. Jednorázově si také podnikatelé - fyzické osoby budou moci odečíst z daně 5.000 korun za přístroj pro evidenci tržeb. To může být tablet, počítač nebo mobilní telefon, k nimž je připojena tiskárna účtenek.

Prodejce nově bude mít povinnost vydat účtenku, což dosud musel pouze na vyžádání. Zákazník nebude mít povinnost ji převzít.V každé prodejně i na stránkách internetového obchodu bude muset být zřetelný nápis, který zákazníky informuje, že prodejce musí tržbu registrovat on-line.

Při technickém výpadku bude mít prodejce na dodatečné zaslání účtenky přes internet 48 hodin. Úlevu mají mít také ti, u nichž by on-line evidování tržby zdržovalo provoz nebo bylo neekonomické. Ti budou moci elektronický doklad poslat daňové správě do pěti dnů. Tyto výjimky určí v budoucnu vláda a bude se jednat např. o místa se špatným internetovým připojením, jako jsou horské chaty apod.

Návrh zákona počítá i s účtenkovou loterií, ale ne na pravidelné bázi. Bude součástí informační kampaně, aby se lidé naučili účtenky od podnikatelů vyžadovat.

Pravicové opoziční strany ODS a TOP 09 se vůči zákonu o elektronické evidenci tržeb kategoricky vymezily. Slibují, že budou ve sněmovně přijetí zákona zdržovat všemi prostředky. Uź teď Babiš připouští, že kvůli složitým přípravám zákon nezačne platit od 1. ledna 2016, jak plánoval, ale až v dalším měsících.

MF Dnes 4.6.2015

Sdílení

Zpět